The BOSCH GSB18V-1330CN PROFACTOR™ is a professional-grade 18V cordless hammer drill/driver featuring BITURBO Brushless technology for corded-level power, delivering up to 1330 in-lbs of torque. It offers two-speed settings (0-550 & 0-2200 RPM), an all-metal chuck, 25 clutch settings, and advanced safety with KickBack Control. Connected-ready via Bosch PRO360 app, it enables custom settings and real-time feedback, making it the ultimate tool for precision, power, and smart jobsite performance.
| ASIN | B09FCLYGLP |
| Amperage | 8 Amps |
| Best Sellers Rank | 673,989 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 714 in Hammer Drills |
| Brand | Bosch |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 182 Reviews |
| Drill Type | Hammer Drill |
| Drilling Capacity Metal | 1.5 Inches |
| Drilling Capacity Wood | 0.5 Inches |
| Included Components | -- Other -- |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 20.3L x 7.4W x 21.8H centimetres |