SUNDOWN AUDIO SFB-1000D | MONOBLOCK CLASS D AMPLIFIER FEATURES: Digital Class-D Mono Block Amplifier Dual MOS-FET PWM Power Supply 1 Ohm Stable Load 12 dB/Octave Variable Low Pass Filter 12 dB/Octave Variable High Pass Filter 9 dB/Octave Variable Bass Boost 4 Way Protection Ciruit (Thermal, Voltage, Speaker Short, DC Offset) Wired Remote Control with Clipping Indicator SPECIFICATIONS (Tested @ 14.4v) 1 ohm Mono RMS: 1000W 2 ohm Mono RMS: 850W 4 ohm Mono RMS: 500W Recommended Fuse Rating: 100A Low Pass Filter (Variable): 80Hz-20kHz High Pass Filter (Variable): 15Hz-1kHz Bass Boost @ 50Hz: 0-12dB Input Sensitivity: 5V Max S/N Ratio: 100dB Working Voltage: 10.5v-15.5v Dimensions: 7.25 x 5.75 x 2.50 Review: Excelente producto, lo volvería a comprar si fuera necesario Review: Just got this amp hooked up to two kicker comp r 12s and boy do they sound good! This amp is amazing. The other amp I had made my headlights flash when the speakers hit hard and they didn’t sound all that great. With this amp, my headlights don’t flash (that I’ve noticed) and the subs hit hard and sound good. I still need to fine tune it but with a quick tune it’s a night and day difference. Long story short, buy this amp. Later, I plan to get better quality subwoofers to give me what I’m looking for but for now I’m happy. Nicest quality amp I’ve ever had and it’s small enough to fit under the back seat in my truck. I can’t rave enough about it, I’m so happy right now! Upon further listening I’m pretty sure one of my subs is blown. Udgrading soon #sendit
| ASIN | B095SYKFHN |
| Brand | Sundown Audio |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (112) |
| Item Weight | 1.81 kg |
| Manufacturer | China |
| Material | Aluminum Alloy |
| Maximum Supply Voltage | 15.5 Volts |
| Minimum Supply Voltage | 10.5 Volts |
| Model Number | SFB-1000D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 1000 Watts |
| Package Type Name | box |
| Specification Met | CE, FCC |
| Supply Current | 100 Amps |
| Voltage | 10.5 Volts |
L**.
Excelente producto, lo volvería a comprar si fuera necesario
F**Y
S**G
I was surprised at the small footprint of this amp and how much power that this amp actually puts out I have these set with two CT sound 10 inch subs and they sound wonderful I am pushing about 980 Watts.
J**B
LOVE IT got it pushing 2 skar d2 10s 40hrz but it does GET HOT, I will remove the bottom plate and cut out a mount for some high flow fans. The picture is not what amp you will get, The one that comes in does not have boost and cant find any pics of it online. removing the plate helped and the amp STAYED COLD with my fan >>>> WELP it was fun till if goes into protect mode without rca, you put in rcas it works on low you turn it up just a little BOOM protect and that is with 2 Sdr-10 D2 running 2ohms. the amp should of NEVER gave out for being a sundown product. >>>> not buying a 2nd one switced to skar rp 2000.1d amp and NEVER BEEN MORE HAPPY.