The Mean Well LRS-150-24 is a compact, high-performance switching power supply delivering 24V at 6.5A with 156W output. Designed for professional-grade stability, it features a low-profile 1U size, fanless silent operation, and can withstand high temperature environments up to 70ยฐC. Its robust surge protection and low standby power consumption make it an ideal choice for demanding applications requiring dependable, efficient power delivery.
| ASIN | B018RE4CWW |
| Best Sellers Rank | #205 in Computer Power Supplies |
| Brand | MEAN WELL |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Type Used on Cable | ATX |
| Cooling Method | Air |
| Current Rating | 6.5 Amps |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (288) |
| Form Factor | 1U |
| Item Dimensions | 6.2 x 3.8 x 1.2 inches |
| Manufacturer | Mean Well |
| Maximum Input Voltage | 264 Volts (AC) |
| Mfr Part Number | LRS-150-24 |
| Minimum Input Voltage | 24 Volts |
| Model Name | LRS-150-24 |
| Model Number | LRS-150-24 |
| Output Wattage | 156 Watts |
| System Bus Connector Type | 20+4 Pin |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Wattage | 156 watts |
C**.
BEST NAME IN THE BUSINESS!!!
I'm using this power supply for my 24VDC Aoshike Bluetooth amp card, available here on Amazon. I've got the amp driving 2 6.5" 3-way BOSS speakers, and a 10" BOSS subwoofer mounted in a down-firing ported subwoofer enclosure. It really brings the amp to life, and makes my subwoofer "dance" across the floor. No "hiccups", no glitches, no lack of power whatsoever. This power supply makes my amp RATTLE THE WINDOWS... It doesn't generate hardly any heat to speak of. It's inside an enclosed box with no circulation, into which I put a thermometer. It never gets over 90ยฐF. Meanwell is quite literally the best power supply manufacturer we have in this quadrant of the GALAXY. I won't buy any other brand. GOOD DAY
L**E
Another great meanwell power supply - using for LEDs
B**R
Exactly did what I needed it to do!
E**R
Good power supply
G**D
Nice compact supply, but won't support 7.5 amp motor inrush current even for a half second
Unfortunately this unit didn't work for my needs. Doubly unfortunately, I'd scratched it up while testing it so couldn't return it. I needed a supply for a DC motor powering an X-axis feed on my vertical mill. Using this supply, when I first turned on that motor, it would start up, run for 1/4 second, turn off (due to too high inrush current, so the power supply overcurrent protection kicked in), and then come back on again (as the overcurrent protection automatically reset). By this time, the he motor's coil was still energized so that its inrush current wasn't quite so high, so the power supply overload protection didn't trip again, and so it "worked". But the on-off-pause-on again behavior isn't something you want from an X-axis mill power feed, so I had to replace this power supply with a stronger one, rated at 10A instead of this one's 6.5A. Once the motor is moving, it draws a measured 2.5A under load. But its inrush current requirement peaks at around 7.5A just for a half second. Unfortunately, this power supply's overcurrent protection kicks in immediately when its rated 6.5A limit is reached. I can't fault the power supply for this; it's doing it's job to protect your circuitry from more than 6.5A. But again, it wasn't suitable for MY needs. So it'll sit on my spare parts shelf for some time before I may find another use for it eventually.
P**D
Good Power Supply, silent and works great with my MacPro 32in Cinema Display.
This Meanwell LRS-150-24 (24V/6.5A) Power Supply helped me get my old MacPro & 32in Cinema Display back up & working. This machine sat unused after the Apple power brick for the display died. It runs just warm to the touch even after hours of use, and fanless design is very workspace-friendly. Meanwell quality coupled with Amazon Prime delivery got my workstation back up quick when I needed it for some Fusion360 work on the weekend. Here you can see it just knocked together quick for testing; now I guess I need to use it to design and print a box for the Meanwell!
R**3
Does what it should
Does what it should.
G**S
High Quality Power Supply
S**L
works find. Good product.
M**C
Works perfectly as expected
M**L
Very happy
M**R
Have mine running and outputting 20.5 V for a couple of weeks straight so far. Works awesome. Wish it had better instructions.
D**D
Using this for some landscape lighting (100W load). Works flawlessly for that purporse. FYI: Tested the voltage adjustment - registered ~22V to 30V