The Casio G-Shock GA-2100-1A3ER is a lightweight, 45mm analog-digital wristwatch featuring a durable resin case, 200m water resistance, and multifunctional timekeeping including world time, alarm, and chronograph. Designed for professionals who demand style and resilience, it offers glow-in-the-dark visibility and a 2-year battery life, all backed by an international warranty.
| ASIN | B09T6QL236 |
| Age Range Description | Adult |
| Band Color | Black |
| Band Length | 1 Centimeters |
| Band Material Type | Resin |
| Band Width | 25 Millimeters |
| Bands | 1 |
| Best Sellers Rank | #38,974 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #578 in Men's Wrist Watches #1,447 in Inkjet Printer Ink Cartridges |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 49 Millimeters |
| Case Material Type | Resin |
| Case Thickness | 11 Millimeters |
| Character | No aplica |
| Clasp Type | Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Crystal | Mineral |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 901 Reviews |
| Dial Color | Black |
| Display | Analog-Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Skeleton |
| Included Components | 1 x product |
| Item Type Name | RELOJ ANALOGICO DIGITAL CASIO G-SHOCK TREND GA-2100-1A3ER 49MM |