![– 55QNED80A6A 55-Inch 4K UHD Smart TV, (α7 AI Processor, Freeview Play and Amazon Alexa, 60Hz) [Model 2025]](https://m.media-amazon.com/images/I/81VpZLsGyAL._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to Croatia.
🎥 Elevate your living room with cinematic brilliance and smart sophistication!
| ASIN | B0F1519SC2 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB, Bluetooth |
| Best Sellers Rank | 731 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 17 in TVs |
| Box Contents | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual, Warranty Card |
| Brand Name | LG |
| Colour | Charcoal Black |
| Connector Types | Ethernet, HDMI, Optical, USB |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Country of Origin | Poland |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (75) |
| Display Backlight Setting | Local Dimming |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | QNED |
| Energy Efficiency Features | E |
| HDR Format Supported | HDR10, HLG |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 25.7D x 123.6W x 78.3H centimetres |
| Item Weight Without Stand | 14.9 Kilograms |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 55QNED80A6A |
| Model Name | QNED80A |
| Model Number | 55QNED80A6A |
| Model Series | QNED80A |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | True |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 9.1.2 |
| Operating Systems | WebOS |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K Super Upscaling, Active HDR, Dynamic Tone Mapping |
| Product Features | Freeview Play |
| Product Warranty | 1 year manufacturer |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Remote Control Technology | Infrared |
| Resolution | 4K |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay 2, Miracast |
| Screen Size | 55 Inches |
| Signal Format | Digital (HDMI, USB, Wi-Fi, Bluetooth) |
| Size | 55" |
| Speaker Description | Virtual Surround Sound |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 mm |
| Video Encoding | AVC, HEVC |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Wi-Fi |
S**N
A Quality LG TV
This is an amazing TV that I’m very happy with. Loads of Apps to browse through, a very easy set up process and the picture quality is fantastic. Some great features like wand remote control and connection to Alexa. I went for the 55” so a good size for my living room. Very happy with my purchase and highly recommended.
H**N
Good TV
Good picture quality and software experience.
M**H
good, but no DTS audio support
TV picture is good, needs a little tweaking in the settings (there is an AI assisted wizard, which isn't bad) - out of the box the colours were a bit flat. It's hooked up to a 3.1 sound system, so we don't use the internal speakers... However - do note that as of 2025 LG have dropped support for DTS audio, so if you run plex/Jellyfin etc with your own media library, the TV wont play DTS audio. It won't do pass-through to sound bars, either. So bear in mind you may need to transcode to AC3 or AAC or whatever, 'cos DTS won't play. Aside from that, good 50" TV for the money
K**R
Lg tv
Easy to set up, good picture and sound.
W**D
Impressive TV for the price
We bought this TV for the bedroom so a 43 inch TV was big enough. Easy to setup and use, and a nice selection of apps. Picture quality is excellent and sound good enough for a bedroom although I would probably add a soundbar if this TV was in the living room.