| ASIN | B0DJVKX67B |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 34,924 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 31 in Car Audio Amplifiers |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (71) |
| Date First Available | 14 Sept. 2025 |
| Included components | AMPLIFIER |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.94 kg |
| Item model number | PHF1000D |
| Manufacturer | PLINIUS |
| Package Dimensions | 32.11 x 16.79 x 8.61 cm; 1.94 kg |
| Part number | PHF1000D |
| Size | 1000 Watt RMS Class D Monoblock |
J**N
J**N
Works great. It's powering 2 crunch 12s that are 400 RMS a piece. Slumps.
B**.
The physical build of this amplifier is excellent. Great screw in posts that are well sized, sturdy mounting flanges, all controls are smooth, wired remote gain w/ overload light is excellent. The one and only downside is that it doesn't put out the specified power. Buy it knowing that it really only puts out about 700 watts at 1 ohm and goes down from there as impedance rises. This hasn't stopped me from purchasing 5 of these and using them for different projects. Even at the actual output power it's still a good deal.