| ASIN | B019YXACG0 |
| Best Sellers Rank | #15,542 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #16 in Collated Brad Nails |
| Blade Edge | Pointed |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Brand | DEWALT |
| Brand Name | DEWALT |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 266 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00885911413794 |
| Included Components | (2500) Quantity |
| Item Dimensions L x W | 5.5"L x 6.92"W |
| Item Type Name | Finishing Nails |
| Item Weight | 1.21 Pounds |
| Manufacturer | DEWALT |
| Manufacturer Part Number | DBN18100-2 |
| Model Number | DBN18100-2 |
| Product Dimensions | 5.5"L x 6.92"W |
| Size | One Size |
| UPC | 885911413794 |
| Unit Count | 1.0 Count |
M**H
“Look, no jams mom”
These run well in my dewalt neumatic 18ga pneumatic nailer and have had no jams.
A**D
Good value for money
Works perfectly in my ryobi 18v brad nailer
G**E
Clean Results for Baseboards
B**H
As advertised
As advertised
R**N
Work great in my gun
They are nails but they work good and don't jam in my ryobi battery gun
A**R
1 inch brad nail used on RYOBI 18Ga Battery Powered Brad Nailer